نسخه آرژانتینی ای‌بی

نگاهی به کسب و کار مارکوس گالپرین‎‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏

0

مارکوس گالپرین
(Marcos Galperín) تاجر آرژانتینی و از موسسان
MercadoLibre
است، یک بستر تجارت الکترونیک و حراج کالا مانند ای‌بی. گالپرین با 4.27 میلیارد دلار ثروت در رده 491 فهرست بلومبرگ قرار دارد.

«مارکوس گالپرین‎‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏؟ کجا کار می‌کند؟» این سوالی بود که نگهبان ورودی دفتر مرکزی MercadoLibre پرسید، شرکتی که نمونه ای‌بی در آمریکای لاتین محسوب می‌شود. پاسخ سوال او این است که آقای گالپرین نه تنها کارمند شرکت است بلکه در واقع از موسسان و رییس شرکت هم محسوب می‌شود. در دفاع از نگهبان که هیچ نشانی از آشنایی در چشمانش دیده نمی‌شد باید گفت که آقای گالپرین سعی می‌کند ناشناس بماند. او می‌گوید: «کارآفرینان بسیاری را می‌بینم که از شرکتشان به عنوان بستری برای شهرت استفاده می‌کنند. برای ما درست برعکس است؛ هرچه شخصا کمتر شناخته شویم بهتر است.» بنابراین آقای گالپرین با شلوار جین و کتانی به دفتر اصلی MercadoLibre در بوینس آیرس می‌رود و شکی نیست که موقع ورود هم سوار بر لیموزین نیست. آنچه خواندید بخشی از مطلب از گزارش بی‌بی‌سی در مورد این میلیاردر آرژانتینی است که در سال 2014 منتشر شد. در ادامه از چگونگی آغاز به کار گالپرین‎‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ بیشتر خواهید خواند که بخش عمده آن ترجمه و برداشت از همان مطلب ذکر شده است.
MercadoLibre یعنی بازار آزاد. این شرکت در سال 1999 به عنوان بازار و حراجی آنلاین در آرژانتین تاسیس شد. گالپرین، زاده بوینس آیرس، زمانی که در رشته ام‌بی‌ای دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا تحصیل می‌کرد، از شرکت آمریکایی ای‌بی (eBay) ایده گرفته بود. امروز MercadoLibre یک نام آشنای خانگی در سراسر آمریکای لاتین است و به عنوان پربازدیدترین سایت تجارت الکترونیک شناخته می‌شود. این شرکت در 12 کشور این منطقه از مکزیک در شمال آمریکای لاتین گرفته تا شیلی در جنوب فعالیت دارد. در سال‌های اخیر سایت این شرکت در پرتغال هم به عنوان شعبه اروپایی‌اش فعال بوده.
گالپرین سال 1972 در خانواده‌ای ثروتمند در بوینس آیرس به دنیا آمد و بعد از به پایان بردن دوره دبیرستان، به عنوان بازیکن تیم کلی جوانان راگبی آرژانتین انتخاب شد. اما او رویای تبدیل شدن به بازیکن حرفه‌ی راگبی را رها کرد و به ایالات متحده رفت تا در رشته امور مالی دانشگاه پنسیلوانیا درس بخواند. گلپرین پس از فارغ‌التحصیلی به آرژانتین برگشت سه سال را صرف کار در شرکت YPF کرد، یکی از بزرگترین شرکت‌های نفت و گاز این کشور.
گالپرین که دلش می‌خواست بیشتر در حوزه تکنولوژی فعال باشد، سال 1997 توانست پذیرش دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا را بگیرد و راهی سیلیکون ولی شود. بعد از مطالعه در مورد شرکت ای‌بی، ایده خلق یک نمونه اسپانیایی زبان (و بعدتر پرتغالی زبان) برای آمریکای لاتین متولد شد. او خیلی زود توانست نظر اولین سرمایه‌گذار برای شرکت را جلب کند، اتفاقی که به یمن یک ماشین‌سواری بسیار مهم محقق شد.
جان ماوس، یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای سخنرانی در جمع دانشجویان ام‌بی‌ای دانشگاه استنفورد دعوت شده بود و پس از پایان برنامه، گالپرین داوطلب شد که او را تا هواپیمای خصوصی‌اش برساند. او از این سفر کوتاه استفاده کرد تا ایده‌اش را مطرح کند و زمانی که به فرودگاه آشیانه هواپیما رسیدند، آقای ماوس موافقت کرده بود که سهمی در پیاده کردن این ایده داشته باشد. پس از آن، چندین میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری‌های مختلف جمع شد اما آقای گالپرین یکی از بزرگترین سهام‌داران MercadoLibre باقی ماند. او پس از بازگشت به آرژانتین به همراه جمعی از دوستانش شرکت MercadoLibre را تاسیس کرد، دوستانی از جمله پدرو آرنت که بعدتر تبدیل به رییس مالی شرکت شد.

شرایط سخت اقتصادی
MercadoLibre خیلی سریع مجبور شد خودش را با شرایط توفانی اقتصادی هماهنگ کند. سال 2000 شرکت باید به جنگ شرایطی می‌رفت که در نتیجه ترکیدن حباب دات‌کام در سطح بین‌المللی ایجاد شده بود. یک سال بعد آرژانتین در پرداخت بدهی‌های بین‌المللی خود شکست خورد (اتفاقی که در سال 2014 هم تکرار شد). با وجود همه اینها شرکت به رشد خود ادامه داد.
روز 9 اوت سال 2007 شرکت سهامش را وارد بازار بورس Nasdaq (یک بازار بورس سهام در آمریکا است. این بازار در فهرست بورس‌های سهام از نظر ارزش بازار، دومین رتبه پس از بورس نیویورک را دارد) کرد. این روز درست همان روزی است که از نظر بسیاری از مفسران، آغاز بحران جهانی اقتصادی به شمار می‌رود. با این حال موضوع تاریخ‌ساز برای MercadoLibre این بود که نامش را به عنوان اولین شرکت تکنولوژی آمریکای لاتین توانست در این بازار بورس آمریکایی به ثبت برساند.
MercadoLibre مدت‌ها به رشد ارزش سهامش ادامه داد، درست زمانی که بانک‌های مرکزی در سراسر دنیا مشغول تزریق پول به بازارهای مالی بودند تا سرمایه‌گذاران ترسان و لرزان را آرام نگه دارند. گالپرین می‌گوید یک دلیل ساده باعث شد تا آنها بتوانند از این شرایط ضعیف اقتصادی عبور کنند: «بی‌ثباتی‌های اقتصادی به ما صدمه نزده چرا که تکیه اصلی ما بیشتر بر رشد پهنای باند و تلفن‌های همراه بوده است. رشد استفاده از اینترنت در تمامی کشورهای آمریکای لاتین بسیار زیاد بوده است.»

 

محبوب آمریکای لاتین
ای‌بی یکی از موفق‌ترین بسترهای اینترنتی ایجاد شده در جهان بود که علاوه بر تعریف وجهه عمومی تجارت الکترونیک و کشاندن آن به داخل خانه‌ها، تبدیل به الگویی شد برای راه‌اندازی شرکت‌های مشابه که از قضا آنها هم توانستند به موفقیت‌های بزرگی برسند از علی بابا در چین گرفته تا MercadoLibre در آمریکای لاتین. نمونه آرژانتینی ای‌بی توانست خیلی زود خودش را در میان شهروندان کشورهای این منطقه جا بیندازد و سال‌ها است که به عنوان محبوب‌ترین بستر تجارت الکترونیک در آمریکای لاتین شناخته می‌شود.

معتاد به کار
برای رسیدن به دفتر مرکزی شرکت، آقای گالپرین از مونته‌ویدئو، پایتخت کشور همسایه، اوروگوئه به بوینس آیرس می‌رود، جایی که او و خانواده‌اش برای داشتن یک زندگی آرام‌تر به آنجا نقل مکان کرده‌اند. پرواز بین این شهر تنها 45 دقیقه است اما گالپریم اغلب از خانه و یا دفترش در مونته ویدئو هم کار می‌کند. او خودش اعتراف می‏کند که معتاد به کار است و هرگز خودش را از کار جدا نمی‌کند: «در واقع برای من این کار به معنای شغل نیست.» بیش از 2 هزار نفر برای شرکت کار می‌کنند، به گفته خودش کار سخت و البته دوست دارد که کارمندان از زندگی‌شان هم لذت ببرند: «دلم می‌خواهد با کسانی کار کنم که به باهوشی خودم هستند یا از من هوش بیشتری دارند اما همزمان مفرح هم هستند. ما سخت کار می‌کنیم اما اوقات خوشی را هم می‌گذرانیم.»

MercadoLibre
گالپرین‎‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ که خیلی زود توانسته بود برای سرمایه‌گذاری اولیه شرکت، شرکای قابل اطمینان پیدا کند، خیلی زود هم توانست توسط ایده‌ای که از ای‌بی گرفته بود نظر خود شرکت ای‌بی راهم به خود جلب کند. سپتامبر سال 2001، این شرکت آمریکایی 19.5 درصد از سهام شرکت آرژانتینی را خرید و هرچند سهمش از MercadoLibre را در سال 2016 واگذار کرد اما همچنان به همکاری‌های دوجانبه با همتای آرژانتینی ادامه داد. بخشی از این همکاری کمک به توسعه شبکه فروشندگان ای‌بی در آمریکای لاتین بود. سال 2017 ای‌بی اولین دفترش را بازار MercadoLibre در شیلی افتتاح کرد. در همان سال 2001 و یک ماه پس از ورود ای‌بی به مجموعه سهامداران بود که شرکت آرژانتینی سایت  iBazar Como را خرید، شرکتی برزیلی که قبلا پتوسط ای‌بی خریداری شده بود. سال 2006 هم شرکت گالپرین عملیات تجاری‌اش را در کوستاریکا، پاناما و جمهوری دومینیکن آغاز کرد.
شرکتی که گالپرین‎‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ تاسیس کرد از پنج واحد کسب‌وکار مجزا تشکیل شده:
MarketPlace بستری است که به کاربران اجازه فروش محصولاتشان را می‌دهد. در این بستر فروشندگان و خریداران می‌توانند یکدیگر را پیدا کنند. خریداران برای هر کالا قیمت پیشنهادی‌شان را می‌گویند و یا همان قیمت پیشنهادی فروشنده را می‌پردازند و بعد می‌توانند کالا را دریافت کنند. بیش از 3 هزار مغازه و برند رسمی با MercadoLibre همکاری دارند.
Mercado Pago یک بستر پرداخت امن است که به کاربران اجازه پرداخت از طریق شیوه‌های مختلف را می‌دهد. تنها در سال 2016 این بستر، حدود 138.7 میلیون نقل و انتقال را به ثبت رساند که نسبت به سال قبلش 73 درصد رشد داشت.
Mercado Publicado بخش تبلیغات و آگهی‌های تجاری شرکت است.
Mercado Shops به سراغ مشتریان بزرگتر می‌رود. این بستر با این هدف راه‌اندازی شدتا به شرکت‌های کوچک و متوسط مقیاس امکان بدهد تا فروشگاه‌های مجازی برای فروش آنلاین محصولات خود در آن ایجاد کنند.
Mercado Crédito بخشی است که جریان محاسبات اعتباری میان خریداران و فروشندگان را انجام می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.